The following frequency distribution reports the electricity cost for a sample o
ID: 3378408 • Letter: T
Question
The following frequency distribution reports the electricity cost for a sample of 50 two-bedroom apartments in Albuquerque, New Mexico, during the month of May last year.
Electricity Cost
Frequency
$ 80 up to $100
3
100 up to 120
8
120 up to 140
12
140 up to 160
16
160 up to 180
7
180 up to 200
4
Total
50
Use the Empirical Rule to estimate the proportion of costs within two standard deviations of the mean. What are these limits? (Round your answers to 2 decimal places.)
The following frequency distribution reports the electricity cost for a sample of 50 two-bedroom apartments in Albuquerque, New Mexico, during the month of May last year.
Explanation / Answer
a)
Thus,
Mean = Sum(xf) / Sum(f) = 141.2 [ANSWER]
*********************
B)
Thus,
Variance = [Sum(x^2f) - Sum(xf)^2/Sum(f)]/[Sum(f)-1] = 688.3265306
Standard deviation = sqrt(Variance) = 26.23597779 [ANSWER]
c)
u - 2s = 88.72804442
u + 2s = 193.6719556 [ANSWERS]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.