A \"sleep habits\" survey answered by 26 randomly selected New Yorkers contained
ID: 3376721 • Letter: A
Question
A "sleep habits" survey answered by 26 randomly selected New Yorkers contained the question "How much sleep do you get per night?" The sample average was 7.79 hours, with a corresponding sample standard deviation of 0.8 hours. Conduct a hypothesis test to see if there is evidence that New Yorkers (who live, after all, in "the city that never sleeps") on average get less than 8 hours of sleep per night, using alpha =0.05. t critical value = -0.001 t test statistic = -1.346 At a level of significance of 0.05, the date evidence to suggest that New Yorkers on average get less than 8 hours of sleep per night.Explanation / Answer
As this is a left tailed test ("sleep LESS THAN 8 hours), and with
df = n - 1 = 26 - 1 = 25
alpha = 0.05,
then using table/technology,
t critical = 1.708140761 [answer]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.