Probability of first marriage among women. A National Center for Health Statisti
ID: 3375442 • Letter: P
Question
Probability of first marriage among women. A National Center for Health Statistics (NCHS) brief report by the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) in 2009 identified that about 6% of women in the United States mar- ried for the first time by their 18th birthday 50% married by their 25th birthday, and 74% married by their 30th birthday. Based on these data, what is the probability that in a family with two daughters, the first and second daughter will be married by each of the following ages? la) 18 years of age b) 25 years of age c) 30 years of age 2 9 9
Explanation / Answer
Question 31
Pr(A women in US married till 18th birthday) = 0.06
Pr(A women in US married till 25th birthday) = 0.50
Pr(A women in US married till 30th birthday) = 0.74
(a) Pr(Both daughters are married 18th birthday) = 0.06 * 0.06 = 0.0036
(b) Pr(Both daughters are married 25th birthday) = 0.50 * 0.50 = 0.25
(c) Pr(Both daughters are married 30th birthday) = 0.74 * 0.74 = 0.5476
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.