7, Let us suppose that 90% one-sample t-interval for the mean time taken by seve
ID: 3374810 • Letter: 7
Question
7, Let us suppose that 90% one-sample t-interval for the mean time taken by seven kayakers to kayak across Silver Lake is (120, 300) seconds. (a) Which particular t distribution was employed in this t-procedure? (b) What was the point estimate? (c) What was the margin of error of the confidence interval? (d) Interpret the margin of error in context. (See "Interpreting the margin of error in context" on an earlier page.) (e) Explain and interpret the results of this one-sample procedure in words, in context.Explanation / Answer
Ans:
a)
Student's t distribution with degree of freedom=7-1=6 is used.
b)
Point estimate=sample mean=(120+300)/2=210
c)
Margin of error=(300-120)/2=90
d)
With 90% confidence,true mean can be estimated with a maximum error of 90 units.
e)
We are 90% confident that true mean time taken by kayakers falls between 120 and 300 seconds.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.