1.A local bottler in Hawaii wishes to ensure that an average of 16 ounces of pas
ID: 3371307 • Letter: 1
Question
1.A local bottler in Hawaii wishes to ensure that an average of 16 ounces of passion fruit juice is used to fill each bottle. In order to analyze the accuracy of the bottling process, he takes a random sample of 48 bottles. The mean weight of the passion fruit juice in the sample is 15.80 ounces. Assume that the population standard deviation is 0.8 ounce. The hypotheses he uses are H0:? = 16 HA:? ? 16 The value of the test statistic is -1.73. What is the p-value of the test statistic? Round your answer to 4 decimal places.
Explanation / Answer
Test statistics Z = -1.73
p-value for two tailed test is calculated as
p-value = 2 * P( Z < -1.73) (Where 2 is multiplied to probability since this is two tailed test)
= 2 * ( 1 - p( Z < 1.73) )
= 2 * ( 1 - 0.9582)
= 0.0836
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.