According to the college registrar\'s office, 45% of students enrolled in an int
ID: 3370693 • Letter: A
Question
According to the college registrar's office, 45% of students enrolled in an introductory statistics class this semester are freshmen, 15% are sophomores, 30% are juniors, and 10% are seniors. You want to determine the probability that in a random sample of five students enrolled in introductory statistics this semester, exactly two are freshmen (a) Describe a trial. Can we model a trial as having only two outcomes? If so, what is success? What is failure? being a success and "any other class" as a failure. this trial with "junior" being a success and "any other class" as a failure. this trial with "freshman" being a success and "any other class" as a failure. this trial with "sophomore" being a success and "any other class" as a failure. A trial consists of looking at the class status of all students. Yes we can model this trial with "freshman" A trial consists of looking at the class status of a student enrolled in introductory statistics. Yes we can model A trial consists of looking at the class status of a student enrolled in introductory statistics. Yes we can model A trial consists of looking at the class status of a student enrolled in introductory statistics. Yes we can model What is the probability of success? 0336909xExplanation / Answer
Let us assume no. of people enrolled in the class be 100
so freshman = 45% = 45
Selecting a sample of 5 students out of 100 = 100C5
Selecting exactly 2 freshman out of 45 = 45C2
Probabality = 45C2 / 100C5
= 990/75287520
= 0.0000131
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.