Suppose that only 35% of all drivers come to a complete stop at an intersection
ID: 3370482 • Letter: S
Question
Suppose that only 35% of all drivers come to a complete stop at an intersection having flashing red lights in all directions when no other cars are visible. Suppose 12 drivers coming to such an intersection under these conditions are randomly selected.
a What is the probability that exactly 7 drivers in the sample will come to a complete stop?
b What is the probability that fewer than 5 drivers in the sample will come to a complete stop?
c What is the probability that between 4 and 7 (inclusive) drivers in the sample will come to a complete stop?
Explanation / Answer
n = 12
p = 0.35
It is a binomial distribution.
P(X = x) = nCx * px * (1 - p)n - x
a) P(X = 7) = 12C7 * (0.35)^7 * (0.65)^5 = 0.0591
b) P(X < 5) = P(X = 0) + P(X = 1) + P(X = 2) + P(x = 3) + P(x = 4)
= 12C0 * (0.35)^0 * (0.65)^12 + 12C1 * (0.35)^1 * (0.65)^11 + 12C2 * (0.35)^2 * (0.65)^10 + 12C3 * (0.35)^3 * (0.65)^9 + 12C4 * (0.35)^4 * (0.65)^8
= 0.5833
c) P(4 < X < 7) = P(X = 4) + P(X = 5) + P(x = 6) + P(x = 7)
= 12C4 * (0.35)^4 * (0.65)^8 + 12C5 * (0.35)^5 * (0.65)^7 + 12C6 * (0.35)^6 * (0.65)^6 + 12C7 * (0.35)^7 * (0.65)^5 = 0.6278
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.