Wireless Score on last attempt: 21:56 66% 0 out of 5 (parts?025, 02.5) Score in
ID: 3367981 • Letter: W
Question
Wireless Score on last attempt: 21:56 66% 0 out of 5 (parts?025, 02.5) Score in gradebook: 00 out of 5 (parts: 0/2.5.1 0/2.5) Reattempt this question When you are done, click here to see a summary of your score Question with last attempt is displayed for your review only It is known that 75 % of Asian population are infected with Hepatitis B A) In a random sample of 37 Asian patients, what's the probability that over 32 of them are infected with Hepatitis B? (Round your final answer to 4 decimal places.) 1.0000 ! B) In a random sample of 27 Asian patients, what's the probability that over 20 of them are infected with Hepatitis B? (Round your final answer to 4 decimal places.) 0.7486 Message instructor about this questionExplanation / Answer
Ans:
Use binomial distribution:
a)
n=37,p=0.75
P(x>32)=1-P(x<=32)=1-binomcdf(37,0.75,32)=1-0.9716=0.0284
b)
n=27,p=0.75
P(x>20)=1-P(x<=20)=1-binomcdf(27,0.75,20)=1-0.5292=0.4708
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.