According to the U.S. bureau of Labor Suppose a labor researcher want to test to
ID: 3367596 • Letter: A
Question
According to the U.S. bureau of Labor Suppose a labor researcher want to test to workers from across the U.S. and gathers weekly eaming Assume the population standard deviation is S8532 and a 5% level of sgfcance Statistics, worker in July 2013 was $71223 from each worker. The resulting sample average is $723.58 whether this figure is still accurate. The researcher randomly selects 54 production What is your decision about the nuill hypothesis? o Fail to reject o Reject Conclude the null is supported Auestion 5of11 e?? O Type here to searchExplanation / Answer
Population standard deviation = $ 65.32
sample size n = 54
standard error of sample mean = 65.32/sqrt(54) = 8.8889
Test statistic
t = (723.56 - 712.23)/8.8889 = 1.275
Here critical value of t for 5% significance
tcritical = 1.674
Here t < tcritical so we would fail to reject the null hypothesis. Option A is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.