Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

6. A student wants to know the proportion of 18-25 year-olds that vote. How many

ID: 3366907 • Letter: 6

Question

6. A student wants to know the proportion of 18-25 year-olds that vote. How many 18-25 year- olds should the student sample in order to be 99% confident that her estimate is in error by no more than 296 points? A) 16588 B) 326 C) 16592 D) 4147 Do tase 7. The table below represents the probability distribution of the number of minutes it takes a rat to run a maze. State the mean and the standard deviation of the probability distribution. x (minutes) 1 0.036 0,107 0.202 0.264 0.370 0.021 A) ?-4.33, ? . 1.49 B) ?-0.26, ?-0.10 C) ? 4.76, ?-1.27 D) ?-3.50, ?-1.87 8. In a study, 40% of adults questioned reported that their health was excellent. A researcher wishes to study the health of people that live near a power plant. Among 13 adults randomly selected from this area, only 3 reported that their health was excellent. Find the probability that when 13 people are selected 3 or fewer report that they are in excellent health. A) 0.058 B) 0.111 C) 0.112 D) 0.169 9. Assume that women's heights are normally distributed with a mean of 63.6 inches and a standard de they have a mean height between 62.9 inches and 64.0 inches. viation of 2.5 inches. If 90 women are randomly selected, find the probability that B) 0.1739 C) 0.0424 D) 0.7248 A) 0.9315

Explanation / Answer

SOlution6:

Z for 99%=2.576

n=required sample size

E=2%=0.02

no prior estimate us p bar=1/2

n=2.576^2*0.5(0.5)/0.02^2

n=4147.36

n=4147

Required sample szie=4147

OPTION D

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote