Example 5. Select a person at random from a population of 3 ethnic groups A, B,
ID: 3366840 • Letter: E
Question
Example 5. Select a person at random from a population of 3 ethnic groups A, B, and C. Suppose that group A represents 50% of the population while B, and C represent 30% and 20% of the population, respectively. It is known that 1% of A, 0.5% of B and 2% of C will test positive for Tuberculosis. (i) What is the probability that the person will test positive for Tuberculosis? (ii) It is know that the person tested positive for Tuberculosis, What is the proba- bility that he or she was from group C?Explanation / Answer
(i)
Group A Group B Group C Total
Test positive 0.50X0.01=0.005 0.30X0.005=0.0015 0.20X0.02=0.004 0.0105
Test negative 0.495 0.2985 0.196 0.9895
Total 0.50 0.30 0.20 1.00
P(Test positive) = 0.0105
(b)
P(Group C/Test positive) = P(Group C & Test positive)/P(Test positive) = 0.004/0.0105 = 0.3810
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.