The table below shows summary statistics for two assets, A and B . Asset A Asset
ID: 3366004 • Letter: T
Question
The table below shows summary statistics for two assets, A and B.
Asset A
Asset B
Expected Return
0.08
0.16
Std Deviation
0.08
0.25
Assuming the correlation coefficient between the funds is 0.40, produce the covariance matrix for the two assets, and use the bordered-multiplied covariance matrix method to calculate the variance and standard deviation for a portfolio containing 50% Asset A and 50% Asset B. Also compute the expected return for this portfolio.
Asset A
Asset B
Expected Return
0.08
0.16
Std Deviation
0.08
0.25
Explanation / Answer
Let the X be the return from Asset A and Y be the return from Asset B
The expected return for this portfolio is
E(X+Y) = E(X) + E(Y) = 0.08+0.16 = 0.24
Var(X+Y) = Var(X) + Var(Y) + 2r SD(X) SD(Y)
= 0.50 + 0.50 + 2 *0 40*sqrt(0.50)*sqrt(0.50)
= 1.4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.