A pharmaceutical company receives large shipments of ibuprofen tablets and uses
ID: 3365914 • Letter: A
Question
A pharmaceutical company receives large shipments of ibuprofen tablets and uses this acceptance sampling plan: randomly select and test 22 tablets, then accept the whole batch if there is at most one that doesn't meet the required specifications. If a particular shipment of thousan shipment will be accepted? ds of ibuprofen tablets actually has a 3% rate ofdefect what is the probability that this whole Placcept shipment)- Please show your answer to 4 decimal places) Enter an integer or decimal number [more Points possible: 1 License This is attempt 2 of 3. Score on last attempt: 0. Score in gradebook: 0Explanation / Answer
n = 22 , p = 0.03
P(X < = 1) = P(X = 0) +P(X =1)
X follow binomial distribution with n = 22 , p = 0.03
P(X<=1) = 0.85979 = 0.8598
b)
P(X > 54)
=P(X = 55) +P(X = 56)
X follow binomial with n = 56 , p =0.86
P(X> 54) = 0.00217 = 0.0022
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.