Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

TransAir, an international airline company, has a new jumbo jet that it believes

ID: 3365786 • Letter: T

Question

TransAir, an international airline company, has a new jumbo jet that it believes will decrease the mean transatlantic flight time from Newark to London Heathrow. In order to be faster than its competitors, the mean must be less than 6 h 50 min. Because of costs, the agency monitoring the flight times only requires that eight trials be run. The results are given in the table below. If the FAA requires that the agency be 90% confident of its findings, what should the agency report? Assume that the population distribution is approximately normal.

Flight Times from Newark to London

Flight

Flying Time

Flight 1

6 hr 32 min

Flight 2

6 hr 28 min

Flight 3

6 hr 51 min

Flight 4

6 hr 2 min

Flight 5

6 hr 51 min

Flight 6

7 hr 2 min

Flight 7

6 hr 36 min

Flight 8

6 hr 42 min

Flight Times from Newark to London

Flight

Flying Time

Flight 1

6 hr 32 min

Flight 2

6 hr 28 min

Flight 3

6 hr 51 min

Flight 4

6 hr 2 min

Flight 5

6 hr 51 min

Flight 6

7 hr 2 min

Flight 7

6 hr 36 min

Flight 8

6 hr 42 min

Explanation / Answer

Mean (mu) = 398

Standard deviation = 18.385

t statistic for a 90% confidence interval in a normal distribution: t = +-1.895

lower bound: mu - t*(std.dev) = 398 - 1.895*18.385 = 363.16

upper bound: mu + t*(std.dev) = 398 + 1.895*18.385 = 432.84

These 2 statistics is what the airline needs to report. (363.16, 432.84)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote