You are given the sample mean and the population standard deviation. Use this in
ID: 3365215 • Letter: Y
Question
You are given the sample mean and the population standard deviation. Use this information to construct he 90% and 95% confidence intervals or the population mean n er ret the results and compare the widths of the confidence intervals. If convenient, use technology to construct the confidence intervals. A random sample of 35 home theater systems has a mean price of $113.00. Assume the population standard deviation is $18.60. Construct a 90% confidence interval for the population mean. The 90% confidence interval is (DD (Round to two decimal places as needed.) Construct a 95% confidence interval for the population mean The 95% confidence interval is CD (Round to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
Mean is 113 and s is 18.6
for 35 sample size, the standard error SE is s/sqrt(N)=18.6/sqrt(35)=3.144
a) For 90% confidence, the z value is 1.65 thus the lower limit is mean-z*SE=113-3.144*1.65=107.81
the upper limit is mean+z*SE=113+3.144*1.65=118.19
b) For 95% confidence, the z value is 1.86 thus the lower limit is mean-z*SE=113-3.144*1.96=106.84. the upper limit is =113+3.144*1.96=119.16
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.