Question Help The total expenditures (in millions) of current dollars for pollut
ID: 3364329 • Letter: Q
Question
Question Help The total expenditures (in millions) of current dollars for pollution abatement and control during the period from 2000 through 2019 can by the function be P(x) = 167.74 e 0.05x, where x = 0 corresponds to the year 2000. (a) In what year would the total expenditures reach $217 million dollars? (b) If this model remains accurate, when would the total expenditures reach $481 million? (a) The expenditures would reach $217 million in the year early- Simplify your answer. Type a whole number.) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer OKExplanation / Answer
P(x) = 167.74 e0.05x
(a) When P(x) = 217
=> 217 = 167.74 e0.05x
=> e0.05x = 217 / 167.74
=> 0.05x = ln (217 / 167.74)
=> x = ln (217 / 167.74) / 0.05
=> x = 5.1496
x = 6 is the year it will actually reach $217 million.
The expenditure would reach $127 million in the year 2006.
(b) When P(x) = 481
=> 481 = 167.74 e0.05x
=> e0.05x = 481 / 167.74
=> 0.05x = ln (481 / 167.74)
=> x = ln (481 / 167.74) / 0.05
=> x = 21.0690
x = 22 is the year it will actually reach $481 million.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.