MTH-110 MW Fall 2017 st:Test 3 Midterm is Question: 1 pt 1300f 30 (29 complete)
ID: 3364220 • Letter: M
Question
MTH-110 MW Fall 2017 st:Test 3 Midterm is Question: 1 pt 1300f 30 (29 complete) > Assume that women's heights are normally distributed with a mean given by-63.5 in, and a standard deviation gven by -18 in (a) If 1 woman is randomly selected, find the probability that her height is less than 64 in. (b) If 38 women are randomly selected, find the probability that they have a mean height less than 64 in. (a) The probability is approximately Round to four decimal places as needed.) (b) The probability is approximately Round to four decimal places as needed.) Erter your answer in each of the arswer boxes. 20 1 4 tabExplanation / Answer
u=63.5
s=1.6
a.
x=64
z=(x-u)/s = ( 64-63.5)/1.6=0.3125
P(X<64) = P(Z<0.3125)
= 0.6217
b.
n=38
x=64
z = (x-u) / (s/sqrt(n)) = ( 64-63.5)/(1.6 /sqrt38)==1.926
P(X<64) = P(Z<1.926)
= 0.9726
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.