1/19/17 2:56 PM Homework: Lesson 5, Section 5.2 Homework yStat Save Score: 0 of
ID: 3364174 • Letter: 1
Question
1/19/17 2:56 PM Homework: Lesson 5, Section 5.2 Homework yStat Save Score: 0 of 1 pt My C 60f 8 (0 complete) HW Score: 0%, 0 of 8 pts Cours 5.2.12 Question Help The times per week a student l selected. Find the following probabilities. uses a lab computer are normally distributed, with a mean of 6.4 hours and a standard deviation of 1.4 hours. A student is randomly Home that the student uses a lab computer less than 4 hours per week (b) Find the probability that the student uses a lab computer between 6 and 8 hours per week t uses a lab computer more than 9 hours per week. Grade (a) The probablity that a student uses a lab computer less than 4 hours per week is StatC Chapt Tools t Multim Purc Pears Discu Coursiremaining Syllabus (Round to three decimal places as needed.) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer. Clear All Check Answer 19Explanation / Answer
X : Usage time per week of lab computer by students
X follows normal distribution with mean 6.4 and standard deviation 1.4
(a) Probability that the student uses a lab computer less than 4 hours per week = P(X<4)
P(X<4)
Z-score for 4 = (4-mean)/Standard Deviation = (4-6.4)/1.4 = -2.4/1.4 = -1.71
from standard normal tables , P(Z< -1.71) = 0.0436
P(X<4) = P(Z< -1.71) = 0.0436
Probability that the student uses a lab computer less than 4 hours per week = P(X<4) = 0.0436
(b) Probability that the student uses a lab computer between 6 and 8 hours per week = P(6<X<8) = P(X<8) - P(X<6)
P(X<8)
Z-score for 8 = (8-6.4)/1.4 = 1.6/1.4 = 1.14
From standard normal tables P(Z<1.14) = 0.8729
P(X<8) = 0.8729
P(X<6)
Z-Score for 6 = (6-6.4)/1.4 = -0.4/1.4 = -0.29
From standrard normal tables, P(Z<-0.29) = 0.3859
P(X<6) = 0.3859
P(6<X<8) = P(X<8) -P(X<6) = 0.8729 - 0.3859 = 0.487
Probability that the student uses a lab computer between 6 and 8 hours per week = 0.487
(c) Probability that the student uses a lab computer more than 9 hours per week =P(X>9) = 1-P(X<9)
P(X<9)
Z-score = (9-6.4)/1.4 = 2.6/1.4 = 1.86
From standard tabels, P(Z<1.86) = 0.9686
P(X<9) = P(Z<1.86) = 0.9686
P(X>9) = 1-P(X<9) = 1-0.9686=0.0314
Probability that the student uses a lab computer more than 9 hours per week = 0.0314
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.