A 99% confidence interval (in inches) for the mean height of a population is 66.
ID: 3363753 • Letter: A
Question
A 99% confidence interval (in inches) for the mean height of a population is 66.0< < 67.6. This result is based on a sample size of 144. Construct the 95% confidence interval.(Hint: you will first need to find the sample mean and sample standard deviation). A 99% confidence interval (in inches) for the mean height of a population is 66.0< < 67.6. This result is based on a sample size of 144. Construct the 95% confidence interval.(Hint: you will first need to find the sample mean and sample standard deviation).Explanation / Answer
99% confidence interval for the mean height of a population is 66.0< < 67.6
sample size i.e n = 144
sample mean = (lower limit of CI for population mean + upper limit of CI for population mean)/2
= (66+67.6)/2 = 66.8
let sample standard deviation be s
standard deviation of poulation mean = s/n = s/144 = s/12
99% confindence interval is normal distribution is (mean -2.58*sd, mean+2.58*sd)
so 99% confidence interval for the mean height of a population is (66.8-2.58*s/12, 66.8+2.58*s/12)
66.8-2.58*s/12 = 66
2.58*s/12 = 0.8 => s = 12*0.8/2.58 = 3.7209
standard deviation of poulation mean = 3.7209/12 = 0.3101
95% confindence interval is normal distribution is (mean -1.96*sd, mean+1.96*sd)
so 95% confidence interval for the mean height of a population is (66.8-1.96*0.3101/12, 66.8+1.96*0.3101/12) i.e (66.7494, 66.8506)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.