Solve # 12 We take a random sample of 25 scores from a Biology Exam and t e popu
ID: 3363325 • Letter: S
Question
Solve # 12
We take a random sample of 25 scores from a Biology Exam and t e population scores are normally distributed). The kn Exam and the 12. it (LCL) at 95% mean is 75 (th deviation 12. What is the value of Lower Confidence Limit (LCLa a. 694 b. 70.3 c. 72.1 d. 84.0 13. Using the data in #12 above, what is the UCL for this situation at 90% CI? b. 79.3 c. 78.9 d. 82.4 14. Using the datai t is th wha have a score greater than 85? in #12 above (Assuming a mean of 75 is the population mean) e probability that a student chosen at random from the population will a. .4495 b. 3372 c. 2744 d. .2033Explanation / Answer
12) here for 95% CI ; critical value of z =1.96
for std error of mean =std deviation/(n)1/2 =12/(25)1/2 =2.4
hence lower control limit =sample mean -z*std error =75-1.96*2.4=70.3
option B is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.