Barbour Electric is considering the introduction of a new product. This product
ID: 3363199 • Letter: B
Question
Barbour Electric is considering the introduction of a new product. This product can be produced in one of several ways: (a) using the present assembly line at a cost of $25 per unit, (b) using the current assembly line after it has been overhauled (at a cost of $10,000) with a cost of $22 per unit; and (c) on an entirely new assembly line (costing $30,000) designed especially for the new product with a per unit cost of $20. Barbour is worried, however, about the impact of competition. If no competition occurs, they expect to sell 15,000 units the first year. With competition, the number of units sold is expected to drop to 9,000. At the moment, their best estimate is that there is a 40% chance of competition. They have decided to make their decision based on the first year sales. What do you recommend?
Explanation / Answer
1) Expected sales = 40% * 9000+ 60% * 15000 = 12600
Cost of producing 12600 units using
Method 1 = 25*12600 =315000
Method 2=10000+22*12600=287200
Method 3= 30000+12600*20= 282000
Here, Method 3 is recommended since it has lowest cost.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.