Autos arrive at a toll plaza located at the entrance to a bridge at a rate of 25
ID: 3363186 • Letter: A
Question
Autos arrive at a toll plaza located at the entrance to a bridge at a rate of 25 per minute during the 5:00-to-6:00 P.M. hour. Determine the following probabilities assuming that an auto has just arrived.
a. What is the probability that the next auto will arrive within 66 seconds (0.1minute)?
b. What is the probability that the next auto will arrive within 22 seconds (0.0333minute)?
c. What are the answers to (a) and (b) if the rate of arrival of autos is 60 per minute?
d. What are the answers to (a) and (b) if the rate of arrival of autos is 30 per minute?
Explanation / Answer
Autos arrival rate = 25 per minute = 25/60 per second
(a) Here expected number of that will arrive in 6 seconds = 25/60 * 6 = 2.5 autos
so Pr(Next auto will arrive in 6 seconds) = 1 - Pr(no auto will arrive in 6 seconds)
= 1- POISSON (X = 0; 2.5)
= 1- e-2.5 = 1 - 0.0821 = 0.9179
(b) expected number of autos to be arrive in next 2 seconds = (25/60) * 2= 5/6 auto
so Pr(Next auto will arrive in 2 seconds) = 1 - Pr(no auto will arrive in 2 seconds)
= 1- POISSON (X = 0; 5/6)
= 1- e-5/6 = 1 - 0.4346 = 0.5654
(c) Here arrival rate of autos =60 per minute
Here expected number of that will arrive in 6 seconds = 60/60 * 6 = 6 autos
so Pr(Next auto will arrive in 6 seconds) = 1 - Pr(no auto will arrive in 6 seconds)
= 1- POISSON (X = 0; 6)
= 1- e-6 = 1 - 0.00248 = 0.99752
expected number of autos to be arrive in next 2 seconds = (60/60) * 2= 2 auto
so Pr(Next auto will arrive in 2 seconds) = 1 - Pr(no auto will arrive in 2 seconds)
= 1- POISSON (X = 0; 2)
= 1- e-2 = 1 - 0.1353 = 0.8647
(d)
Here arrival rate of autos =30 per minute
Here expected number of that will arrive in 6 seconds = 30/60 * 6 = 3autos
so Pr(Next auto will arrive in 6 seconds) = 1 - Pr(no auto will arrive in 6 seconds)
= 1- POISSON (X = 0; 3)
= 1- e-3 = 1 - 0.0498 = 0.9502
expected number of autos to be arrive in next 2 seconds = (30/60) * 2= 1 auto
so Pr(Next auto will arrive in 2 seconds) = 1 - Pr(no auto will arrive in 2 seconds)
= 1- POISSON (X = 0; 1)
= 1- e-1 = 1 - 0.3679 = 0.6321
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.