3.2.35 At one point the average price of regular unleaded gasoline was $3.36 per
ID: 3362751 • Letter: 3
Question
3.2.35 At one point the average price of regular unleaded gasoline was $3.36 per gallon. Assume that the standard deviation price per gallon is $0.08 per gallon and use Chebyshev's inequality to answer the following (a) What percentage of gasoline stations had prices within 4 standard deviations of the mean? (b) What percentage of gasoline stations had prices within 2.5 standard deviations of the mean? What are the gasoline prices that are within 2.5 standard deviations of the mean? (c) What is the minimum percentage of gasoline stations that had prices between $3.12 and $3.60?Explanation / Answer
a) here k=4
therefore %of prices with in 4 stddeviation =(1-1/k2)*100 =(1-1/42)*100=93.75%
b)%of prices with in 2.5 std deviation =(1-1/k2)*100 =(1-1/2.52)*100=84.00%
gasoline prices with in 2.5 std deviation =3.36 -/+ 2.5*0.08 =3.16 ; 3.56
c)for P(3.12<X<3.60)=P((3.12-3.36)/0.08<K<(3.6-3.36)/0.08)=P(-3<K<3)
therefore %of prices with in 3 std deviation =(1-1/k2)*100 =(1-1/32)*100 =88.89%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.