3. 125 points)Suppose the weight of a specific fish species is normally distribu
ID: 3362605 • Letter: 3
Question
3. 125 points)Suppose the weight of a specific fish species is normally distributed with mean of 10 lb. and standard deviation of 2 lb. If a fish of this specie is randomly caught, what is the probability of the following events? a. Weight of the fish is less than 10 lb.? b. Weight of the fish is between 7 lb and 8.5 lb. c. Weight of the fish is more than 9 1b. d. If two of the fish are randomly caught, what is the probability that both of the fish weight are over 9 lb.? e. Calculate the 80h percentile of a fish of this typeExplanation / Answer
Ans:
Given that
mean=10
std dev=2
z=(x-10)/2
a)
z=(10-10)/2=0
P(z<0)=0.5
b)
z(7)=(7-10)/2=-3/2=-1.5
z(8.5)=(8.5-10)/2=-1.5/2=-0.75
P(-1.5<z<-0.75)=P(z<-0.75)-P(z<-1.5)
=0.2266-0.0668
=0.1598
c)
z=(9-10)/2=-1/2=-0.5
P(z>-0.5)=P(z<0.5)=0.6915
d)Probability that both fishes are over 9 lb=0.6915*0.6915=0.4781
e)80th percentile means that
P(Z<=z)=0.8
z=Normsinv(0.8)=0.84
x=10+0.84*2=10+1.68=11.68
x=11.68
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.