Use the given information to find the minimum sample size required to estimate a
ID: 3362512 • Letter: U
Question
Use the given information to find the minimum sample size required to estimate an unknown population mean 22) How many women must be randomly selected to estimate the mean weight of women in one age 22) group. We want 90% confidence that the sample mean is within 34 lb of the population mean, and the population standard deviation is known to be 25 Ib A) 145 ) 147 C) 208 D) 148 23) How many students must be randomly selected to estimate the mean weekly earnings of students 23)B at one college? We want 95% confidence that the sample mean is within $2 of the population mean, and the population standard deviation is known to be $60. A) 4886 3458 C) 3047 D) 2435
Explanation / Answer
Solution:
22) Given = 3.4, = 25
- 1-0.90 = 0.10
Z/2 = Z0.10/2 = Z0.05 = 1.645
Sample size n = [Z/2 ()/ ]^2
= [1.645 (25)/3.4]^2
= 146.30 147
So, the right option is B) 147
23) Given = 2, = 60
- 1-0.95 = 0.05
Z/2 = Z0.05/2 = Z0.025 = 1.96
Sample size n = [Z/2 ()/ ]^2
= [1.96 (60)/2]^2
= 3457.44 3458
So, the right option is B) 3458
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.