Home Grades Personalized Reviews Discussion Course Materials Test 3- Chapters 8-
ID: 3362449 • Letter: H
Question
Home Grades Personalized Reviews Discussion Course Materials Test 3- Chapters 8-11 Graded Assignment | Back to Assignment Due Friday 1117.17 at 11:45 PM Attempts: Score: /1 17. A sample of n 16 scores produces a… Aa Aa A sample of n-16 scores produces a t statistic of t = 2.00. If the sample is used to measure effect size with r what value will be obtained for r2? r2 = 4/19 r2 = 2/19 Flash Piayer MAC 27.001 Q3 3.34.1 2004-2016 Aplia. AFrigtes reserved Save & Continue -2. Graded 2033 ingage Leanning enotodl Al ights Continue without saving Copyright Notices Terms of Use Privacy NoticeSecurity NoticeAccessibilityExplanation / Answer
Solution :
Here n=16, t=2.00 and df= n-1 = 16-1 =15
formula to calculate r2:
r = sqrt( ( t2 ) / ( ( t2 ) + ( df * 1) ) ) = sqrt( 22 /(22+15)) = 0.45883
r2 = (0.45883)2= 0.21052631578 = 4/19
Where,
r = Effect Size,
t = T Test Value,
df = Degrees of Freedom.
Therefor the ans is :
a)r2 = 4/19
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.