Time Re : 02:5318 Submit Qui This Question: 1 pt 13 of 15 (0 This Quiz: 15 pts T
ID: 3361961 • Letter: T
Question
Time Re : 02:5318 Submit Qui This Question: 1 pt 13 of 15 (0 This Quiz: 15 pts The lengths of pregnancies are normally distributed with a mean of 270 days and a standard deviation of 15 days a. Find the probability of a pregnancy lasing 309 days or longer b if the length of pregnancy is in the lowest 4%, then the baby is premature. Find the length that separates p er ature babies from those who are not premature a. The probability that a pregnancy wil last 309 days or longer is (Round to four decimal places as needed.) (Round to the nearest integer as needed.) 0 of 4 120minExplanation / Answer
Mean = 270 days
Standard deviation = 15 days
P(X < A) = P(Z < (A - mean)/standard deviation)
a) P(pregnancy will last 309 days) = P(X > 309)
= 1 - P(X < 309)
= 1 - P(Z < (309 - 270)/15)
= 1 - P(Z < 2.6)
= 1 - 0.9953
= 0.0047
b) Let P denote the maximum pregnancy period that will be considered premature.
P(X < P) = 0.04
P(Z < (P - 270)/15) = 0.04
From standard normal distribution table,
(P - 270)/15 = -1.75
P = 243.75
Babies who are born on or before 243 days are considered premature
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.