The Scollsdale fire department aims to respond to fire cals in 5 rninutes or les
ID: 3361607 • Letter: T
Question
The Scollsdale fire department aims to respond to fire cals in 5 rninutes or less, on average. Resporise times are nomally distribuled with a standard deviation cf 1 minule 6 seconds. Would a sample of 18 fire calls wlh a mean response time of 5 minules 11 seconds provide sufficient evidence to show that the goal is not being met at -01 ? (a) Choose the appropriate hypotheses a. Ha-ps5mn vs H,, > 5 min Reject H if hale > 2.326 b.Ho, > 5 mn vs H, 2.326 (b) Calculate the value of the test statistic [Round your answer to 3 decimal places.) 7,alc c) Use Excel to find the p-value. (Round your answer to 4 decimal placea.) p-valueExplanation / Answer
xbar = 5 mins 11 sec = 5.1833
std. dev. = 1min 6 sec = 1.1
(A) Below are the null and alternate hypothesis
H0: mu <= 5
H1: mu > 5
Option A
b)
z = (5.1833 - 5)/(1.1/18) = 2.9995
c)
0.00135
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.