The mean height of 15 to 18-year-old males from Chile from 2009 to 2010 was 170
ID: 3360838 • Letter: T
Question
The mean height of 15 to 18-year-old males from Chile from 2009 to 2010 was 170 cm with a standard deviation of 6.28 cm. Male heights are known to follow a normal distribution. Let X = the height of a 15 to 18-year-old male from Chile in 2009 to 2010. Then X ~ N(170, 6.28). Suppose a 15 to 18-year-old male from Chile was 176 cm tall from 2009 to 2010. The z-score when x = 176 cm is z = . (round to nearest hundredth). This z-score tells you that x = 176 cm is standard deviations to the (right or left) of the mean of ______ .
Explanation / Answer
Mean is 170 and s is 6.28
x=176
z is given as (x-mean)/s or (176-170)/6.28=0.9554
This z-score tells you that x = 176 cm is 0.9554 standard deviations to the right of the mean of 170
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.