The National Assessment of Educational Progress (NAEP) gave a test of basic arit
ID: 3360289 • Letter: T
Question
The National Assessment of Educational Progress (NAEP) gave a test of basic arithmetic and the ability to apply it in everyday life to a sample of 840 men 21 to 25 years of age. Scores range from 0 to 500; for example, someone with a score of 325 can determine the price of a meal from a menu. The mean score for these 840 young men was x = 272. We want to estimate the mean score in the population of all young men. Consider the NAEP sample as an SRS from a Normal population with standard deviation = 60.
If we take many samples, the sample mean x varies from sample to sample according to a Normal distribution with mean equal to the unknown mean score in the population. What is the standard deviation of this sampling distribution?
Explanation / Answer
Therefore the standard deviation of this sampling distribution is
= Sigma / n
Where ,. Sigma = 60 , and n = 840 these are given
SD = 60/840 = 2.0702
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.