A survey of several 9 to 11 year olds recorded the following amounts spent on a
ID: 3360137 • Letter: A
Question
A survey of several 9 to 11 year olds recorded the following amounts spent on a trip to the mall: $23.71, $17.79, $29.87, $18.78, S28.76 Construct the 95% confidence interval for the average amount spent by 9 to 11 year olds on a trip to the mall. Assume the population is approximately normal. Copy Data Step 4 of 4 : Construct the 95% confidence interval. Round your answer to two decimal places. TablesKeypad Answer How to enter your answe Sample mean = 23.78 Previous step answers Lower end Sample standard deviation 5.54 tan = 2.776Explanation / Answer
given that mean x=23.78
standard devition s =5.54
n=5 and t=2.776
we know that confidence intervel= x+/- t*s/sqrt(n)
=23.78+/-2.776*5.54/sqrt(5)
=23.78+/- 6.877715774
=(16.90228422,30.65771577)
answer is (16.90,30.66)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.