Make a probability distribution for the given set of events. The following table
ID: 3359878 • Letter: M
Question
Make a probability distribution for the given set of events. The following table displays a frequency distribution of the number of siblings for students at one middle school. Make a probability distribution for the number of siblings. Round to 3 decimal place Number of siblings01 23 45 6 7 Frequency 183 240 120 56 22 8 6 1 A. B. Siblings Probability Siblings Probability 0.303 0.362 0.201 0.075 0.035 0.013 0.009 0.002 0.53 0.265 0.124 0.049 0.018 0.013 0.002 C. Siblings Probablity ( D. Siblings | Probability 0.125 0.125 0.125 0.125 0.125 0.125 0.125 0.125 0.288 0.377 0.189 0.088 0.035 0.013 0.009 0.002Explanation / Answer
Answer:
Correct option: D
EXPLANATION:
Given data:
Number of siblings Frequency
0 183
1 240
2 120
3 56
4 22
5 8
6 6
7 1
-------------------------------------------
Total 636
The probability distribution is obtained by dividing each frequency by total frequency = 636 as follows:
Number of siblings Probability
0 183/636 = 0.288
1 240/636=0.377
2 120/636=0.189
3 56/636=0.088
4 22/636=0.035
5 8/636=0.013
6 6/636=0.009
7 1/636=0.002
So,
Correct option:
D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.