A report announced that the median sales price of new houses sold one year was $
ID: 3359855 • Letter: A
Question
A report announced that the median sales price of new houses sold one year was $231,000, and the mean sales price was $274,300. Assume that the standard deviation of the prices is $80,000.
The probability that the sample mean will be less than $300,000 is .9993.
The probability that the sample mean will be be between $275,000 and $295,000 is _________.
(Round to four decimal places as needed.)
a.) If you select a random sample of n=100, what is the probability that the sample mean will be less than $300,000?Explanation / Answer
Ans:
standard errror of mean=80000/sqrt(100)=8000
a)
z=(300000-274300)/8000=3.21
P(z<3.21)=0.9993
b)
zl=(275000-274300)/8000=0.0875
zu=(295000-274300)/8000=2.5875
P(0.0875<=z<=2.5875)=P(z<=2.5875)-P(z<=0.0875)
=0.9952-0.5349
=0.4603
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.