The Bureau of Labor Statistics’ American Time Use Survey showed that the amount
ID: 3359128 • Letter: T
Question
The Bureau of Labor Statistics’ American Time Use Survey showed that the amount of time spent using a computer for leisure varied greatly by age. Individuals age 75 and over averaged 0.30 hour (18 minutes) per day using a computer for leisure. Individuals ages 15 to 19 spend 1.0 hour per day using a computer for leisure. If these times follow an exponential distribution, find the proportion of each group that spends
a.
Less than 14 minutes per day using a computer for leisure. (Round your answers to 4 decimal places.)
Proportion
Age 75 and over
Ages 15 to 19
b.
More than two hours. (Round your answers to 4 decimal places.)
Proportion
Age 75 and over
Ages 15 to 19
Between 28 minutes and 84 minutes using a computer for leisure. (Round your answers to 4 decimal places.)
Proportion
Age 75 and over
Ages 15 to 19
d.
Find the 28th percentile. seventy two percent spend more than what amount of time? (Round your answers to 2 decimal places.)
Amount of time for individuals ages 75 and over
minutes
Amount of time for individuals ages 15 to 19
minutes
a.
Less than 14 minutes per day using a computer for leisure. (Round your answers to 4 decimal places.)
Explanation / Answer
Ans:
Cumululative distribution functio for 75 and over:
P(X<=x)=1-e-x/18
Cumululative distribution functio for 15-19:
P(X<=x)=1-e-x/60
a)
For 75 and over:
P(X<=14)=1-e-14/18=1-e-0.778=0.5406
For 15-19:
P(X<=14)=1-e-14/60=1-e-0.233=0.2081
b)2 hrs=120 min
For 75 and over:
P(X>120)=e-120/18=0.0013
For 15-19:
P(X>120)=e-120/60=e-2=0.1353
c)
For 75 and over:
P(28<=X<=84)=e-28/18-e-84/18=0.2111-0.0094=0.2017
For 15-19:
P(28<=X<=84)=e-28/60-e-84/60=0.6271-0.2466=0.3805
d)
For 75 or over:
P(X<=x)=0.28
or
P(X>=x)=0.72=e-x/18
x/18=0.3285
x=5.91 min
For 15-19:
x/60=0.3285
x=19.71 min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.