The amount of fill in a half-liter (500 ml) soft drink bottle is normally distri
ID: 3359120 • Letter: T
Question
The amount of fill in a half-liter (500 ml) soft drink bottle is normally distributed. The process has a standard deviation of 3.5 ml. The mean is adjustable.
(a) Where should the mean be set to ensure a 95 percent probability that a half-liter bottle will not be underfilled? (Round your answer to 2 decimal places.)
Mean ml
(b) Where should the mean be set to ensure a 99 percent probability that a half-liter bottle will not be underfilled? (Round your answer to 2 decimal places.)
Mean ml
(c) Where should the mean be set to ensure a 99.9 percent probability that a half-liter bottle will not be underfilled? (Round your answer to 2 decimal places.)
Mean ml
Explanation / Answer
Solution:- s.d = 3.5ml
a.Let x is the required mean.
=> z = (x - 500)/3.5
P(z< 1.65) =0.95
P(z < (x - 500)/3.5) = 0.95
=> (x - 500)/3.5 = 1.65
or, x = 1.65*3.5 + 500 = 505.775 = 505.78(rounded)
b) => z = (x - 500)/3.5
P(z< 2.33) =0.99
P(z < (x - 500)/3.5) = 0.99
=> (x - 500)/3.5 = 2.33
or, x = 2.33*3.5 + 500 = 508.155 = 508.16(rounded)
c)
b) => z = (x - 500)/3.5
P(z< 3.09) =0.999
P(z < (x - 500)/3.5) = 0.999
=> (x - 500)/3.5 = 3.09
or, x = 3.09*3.5 + 500 = 510.815 = 510.82(rounded)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.