Suppose the birth weight of a live baby lion has a mean of 1490 grams with a sta
ID: 3358636 • Letter: S
Question
Suppose the birth weight of a live baby lion has a mean of 1490 grams with a standard deviation of 300 grams. Let T the total weight of 36 randomly selected lion cubs and let M be the mean of the weights of 36 randomly selected lion cubs. Because the sample size > 30 we can assume approximate normality. a) What is the expected value of T in grams? b) What is the standard deviation of T? c) What is the approximate probability that total weight of the 36 cubs is less than 53000 grams? d) What is the standard deviation of M? e) What is the approximate probability M is between 1425 and 1575 grams?Explanation / Answer
Ans:
a)Expected value of T=1490*36=53640
b)standard deviation of T=36*300=10800
c)
z=(53000-53640)/10800=0.059
P(z<0.059)=0.5236
d)standard deviation of M=300/sqrt(36)=300/6=50
e)
z(1425)=(1425-1490)/50=-1.3
z(1575)-(1575-1490)/50=1.7
P(-1.3<=z<=1.7)=P(z<=1.7)-P(z<=-1.3)=0.9554-0.0968=0.8586
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.