Suppose you are in the quality control department of an orange packing company.
ID: 3358108 • Letter: S
Question
Suppose you are in the quality control department of an orange packing company. The bag of oranges says that the mean weight of a bag is 5 pounds. To ensure that the mean does not change from the stated 5 pounds, 10 times a day a random sample (of 30 bags) is taken, the sample mean is evaluated and the hypothesis Ho:= 5 against Hap 5 is tested. Each test is done at the 5% level. Over the course of a month 200 statistical tests are done. Suppose the machine has been functioning properly over this month, (the mean weight of an orange bag is 5 pounds) on average how many times will be null be (falsely) rejected?Explanation / Answer
total number of test being done n=200
probability of rejecting null falsely p=0.05
therefore average number of times null be falsely rejected =np=200*0.05=10
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.