5. It is known that the certain pull-strength measurement is normally a. What is
ID: 3357912 • Letter: 5
Question
5. It is known that the certain pull-strength measurement is normally a. What is the probability that a randomly selected measurement is b. What is the probability that the sample mean found from a random distributed with mean = 10 lb, and the standard deviation = 1.2 lb greater than 10. 525 lb.? sample of size 10 is greater than 10. 525 lb.? C. If the population standard deviation is unknown, and s = 1.2 lb. is the standard deviation found from the sample, what is the probability that the sample mean found from a random sample of size 10 is greater than 10. 525 lb.? d. If the population standard deviation is unknown, and s = 1.2 lb, is the standard deviation found from the sample, what is the probability that the sample mean found from a random sample of size 50 is greater than 10. 525 lb.?Explanation / Answer
SolutionA:
WILL SOLVE THIS PROBLEM USING TI83 CALC AND MANUAL STEP BY STEP.BOTH ANSWERS ARE SAME.
used TI83 calc
Step 1: Press the 2nd key and then press VARS then 2 to get “normalcdf.”
Step 2: Enter the following numbers into the screen:
10.525for the lower bound, followed by a comma, then 99999for the upper bound, followed by another comma.
Step 3: Press 10(for the mean), followed by a comma and then 1.2(for the standard deviation).
Step 4: Close the argument list with a “)”. (Your display should now read normalcdf(10.525, 99999, 10, 1.2).)
ANSWER:
0.3309
Solutionb:
std error=1.2/sqrt(10)
=0.379473
normalcdf(10.525, 99999, 10, 0.379473.)
=0.0833
ANSWER:0.0833
Solutionc:
std error=s/sqrt(samplesize
=1.2/sqrt(10)
=0.379473
normalcdf(10.525, 99999, 10, 0.379473.)
ANSWER:0.0833
Solutiond:
s=1.2
stderror=1.2/sqrt(50)
=0.169706
normalcdf(10.525, 99999, 10, 0.169706.)
=9.888*10^-4
=0.0009888
=0.001
Stepwise explanation without calc:
mean=10
stddev=1.2
P(X>10.525)
convert to z
z=x-mean/sd
=10.525-10/1.2
=0.4375
P(Z>0.4375)
=1-P(Z<0.4375)
=1-0.67
=0.33
Similarly
SOlutionb:
P(x bar>10.525)
z=10.525-10/1.2/sqrt(10)
=1.38
P(Z>1.38)
=1-P(Z<1.38)
=1-0.9162
=0.0838
Similarly
SolutionC:
mean=10
s=1.2
P(x bar>10.525)
z=10.525-10/1.2/sqrt(10)
=1.38
P(Z>1.38)
=1-P(Z<1.38)
=1-0.9162
=0.0838
SOlutiond:
mean=10
sd=1.2
n=50
Z=10.525-10/1.2/sqrt(50)
=3.094
P(Z>3.094)
=1-P(Z<3.094)
=1-0.999
=0.001
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.