Joe, the owner of Genuine Reproductions (GR), a company that manufactures reprod
ID: 3357393 • Letter: J
Question
Joe, the owner of Genuine Reproductions (GR), a company that manufactures reproduction furniture, is interested in measuring inventory effectiveness. Last year the cost of goods sold at GR was $2,500,000. The average inventory in dollars was $270,000.
Calculate the inventory turnover for GR.
Inventory Turnover =
LINK TO TEXT
Calculate the weeks of supply. Assume 52 weeks per year.
Weeks of Supply =
LINK TO TEXT
Calculate the days of supply. Assume that GR operates 4 days per week.
Days of Suply =
Joe, the owner of Genuine Reproductions (GR), a company that manufactures reproduction furniture, is interested in measuring inventory effectiveness. Last year the cost of goods sold at GR was $2,500,000. The average inventory in dollars was $270,000.
Explanation / Answer
Inventory Turnover = COGS/average inventory =2500000/270000=9.26
Weeks of Supply =52/9.259 =5.62
days of supply =4*5.62=22.46 days
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.