A CI is desired for the true average stray-load loss (watts) for a certain type
ID: 3357271 • Letter: A
Question
A CI is desired for the true average stray-load loss (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss is normally distributed with = 2.8. (Round your answers to two decimal places.) (a) Compute a 95% CI for when n = 25 and x = 53.7. (b) Compute a 95% CI for when n = 100 and x = 53.7. (c) Compute a 99% CI for when n = 100 and x = 53.7. (d) Compute an 82% CI for when n = 100 and x = 53.7. (e) How large must n be if the width of the 99% interval for is to be 1.0? (Round your answer up to the nearest whole number.)
Explanation / Answer
a) here std error =std deviaiton/(n)1/2 =2.8/(25)1/2 =0.56
for 95% CI ; critical value of z=1.96
therefore 95% CI for =sample mean -/+ z*Std error =52.6024 ; 547976
b)
std error =std deviaiton/(n)1/2 =2.8/(100)1/2 =0.28
for 95% CI ; critical value of z=1.96
therefore 95% CI for =sample mean -/+ z*Std error =53.1512 ; 54.2488
c)
for 99% CI ; critical value of z=2.5758
therefore 95% CI for =sample mean -/+ z*Std error =52.9788 ; 54.4212
d)
for 82% CI ; critical value of z=1.3408
therefore 95% CI for =sample mean -/+ z*Std error =53.3246 ; 54.0754
e)
for 99% CI ; z =2.5758
margin of error E =width/2 =0.5
sample size n=(z*/E)2 =~209
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.