Suppose that the manager of a local camera shop wants to estimate the average ex
ID: 3357089 • Letter: S
Question
Suppose that the manager of a local camera shop wants to estimate the average expenditure per household on camera equipment. She realizes that there may be quite a bit of variation in how much consumers spend, and she estimates that the standard deviation should be $200. (a) Calculate the sample size needed for the various levels of precision and confidence. Show your calculations: Precision Confidence Level Sample Size Needed $10 95% ________________ $10 99% ________________ $10 90% ________________ $20 90% ________________ $20 99% ________________
Explanation / Answer
Result:
Suppose that the manager of a local camera shop wants to estimate the average expenditure per household on camera equipment. She realizes that there may be quite a bit of variation in how much consumers spend, and she estimates that the standard deviation should be $200. (a) Calculate the sample size needed for the various levels of precision and confidence. Show your calculations:
Precision Confidence Level Sample Size Needed
$10 95% 1537
Sample size = (z2*s2)/d2
n= (1.962*2002)/102 =1536.6
$10 99% 2655
n= (2.5762*2002)/102 =2654.3
$10 90% 1083
n= (1.6452*2002)/102 =1082.4
$20 90% 271
n= (1.6452*2002)/202 =270.6
$20 99% 664
n= (2.5762*2002)/202 =663.57
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.