A state legislator wishes to survey residents of her district to see what propor
ID: 3357087 • Letter: A
Question
A state legislator wishes to survey residents of her district to see what proportion of the electorate is aware of her position on using state funds to pay for abortions. (Round your answers up to the nearest integer.) (a) what sample size is necessary if the 95% CI for p is to have a width of at most 0.17 irrespective of p? 161 X people (b) If the legislator has strong reason to believe that at leastof the electorate know of her position, how large a sample size would you recommend to maintain a width of at most 0.17? peopleExplanation / Answer
this is a margion of error question
b Z0.05/2*(p*(1-p)/n)1/2 = 0.17 where p =0.66
Z0.025*(0.2244/n)1/2 = 0.17 => 1.96*(0.2244/n)1/2 = 0.17
a
Z0.05/2*(p*(1-p)/n)1/2 = 0.17 => 1.96*(p*(1-p)/n)1/2 = 0.17
while for p*(1-p), when p=1/2, p*(1-p) arrive maximum and maximum value is ¼, so n =140*1/4 =35
So if no estimate were available for the proportion so n= 35
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.