Someone inadvertently mixed a bag of peanut M&Ms and peanut butter M&Ms in a can
ID: 3357048 • Letter: S
Question
Someone inadvertently mixed a bag of peanut M&Ms and peanut butter M&Ms in a candy dish. Knowing that the resulting mixture is 70% peanut M&Ms what is The probability of selecting 4 M&Ms and getting 2 peanut and 2 peanut butter? Please show the work Someone inadvertently mixed a bag of peanut M&Ms and peanut butter M&Ms in a candy dish. Knowing that the resulting mixture is 70% peanut M&Ms what is The probability of selecting 4 M&Ms and getting 2 peanut and 2 peanut butter? Please show the workExplanation / Answer
here probability of peanut =0.7
and probability of peanut butter =1-0.7 =0.3
hence from multinomial distribution probability of selecting 4 M&Ms and getting 2 peanut and 2 peanut butter
=(4!/(2!*2!))*(0.7)2*(0.3)2 =0.2646
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.