A set of final TEST grades in an introductory statistics course is normally dist
ID: 3356917 • Letter: A
Question
A set of final TEST grades in an introductory statistics course is normally distributed, with a mean of 71 and a standard deviation of 7 Complete parts (a) through(d).
D) If the professor grades on a curve (for example, the professor could give A's to the top 10% of the class, regardless of the score), is a student better off with a grade of
85 on this test or a grade of 68 on a different test, where the mean is 65 and the standard deviation is 3?
Show your answer statistically and explain.
A student is with a grade of 85 on this test because the Z value for the grade of 85 is ? and the Z value for the grade of 68 is
(Round to two decimal places as needed.)
Explanation / Answer
z value for the grade of 85 = (85 - 71)/7 = 14/7 = 2
z value for the grade of 68 = (68 - 65)/3 = 3/3 = 1
Hence,
A student is better with a grade of 85 on this test because the z value for the grade of 85 is 2 and the z value for the grade of 68 is 1.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.