The following 4 questions are based on this information. Nationally, the average
ID: 3356871 • Letter: T
Question
The following 4 questions are based on this information. Nationally, the average cost of books per semester is $650. The University book store has been making an effort to reduce costs and believe that their costs are less. A survey of 23 of their student customers indicates that they spent an average of $635. Assume that the random variable, spending on books per semester (denoted by X), is normally distributed with a standard deviation( ) of $9.45. Question 9 Not yet answered Points out of 1.00 Flag question Question text Specify the null and alternative hypotheses. Select one: a. H(0): 650 650 versus H(a): <650 <650 b. H(0): 650 650 versus H(a): >650 >650 Question 10 Not yet answered Points out of 1.00 Flag question Question text The standard error (SE) of X ¯ X¯ is Select one: a. 10.5 b. 9.45 c. 2.5 d. 2.0 Question 11 Not yet answered Points out of 1.00 Flag question Question text The test statistics value is Select one: a. -2.5 b. 2.5 c. -7.6 d. 0.05 Question 12 Not yet answered Points out of 1.00 Flag question Question text The p-value is Select one: a. 0.00 b. 0.05 c. 0.31 d. 0.99
Explanation / Answer
The statistical software output for this problem is:
One sample Z summary hypothesis test:
: Mean of population
H0 : = 650
HA : < 650
Standard deviation = 9.45
Hypothesis test results:
Hence,
Answer - 9: H(0): 650 versus H(a): <650; Option A is correct.
Answer - 10: SE = 1.97 = 2 (Approx); Option D is correct.
Answer - 11: Test statistic = -7.6; Option C is correct.
Answer - 12: p - Value = 0.00; Option A is correct.
Mean n Sample Mean Std. Err. Z-Stat P-value 23 635 1.9704612 -7.612431 <0.0001Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.