The Food Marketing Institute shows that 17% of households spend more than $100 p
ID: 3356512 • Letter: T
Question
The Food Marketing Institute shows that 17% of households spend more than $100 per week on groceries. Assume the population proportion is p = 0.17 and a sample of 900 households will be selected from the population. Use z-table.
a. Calculate (p), the standard error of the proportion of households spending more than $100 per week on groceries (to 4 decimals).
b. What is the probability that the sample proportion will be within +/- 0.02 of the population proportion (to 4 decimals)?
c. What is the probability that the sample proportion will be within +/- 0.02 of the population proportion for a sample of 1,300 households (to 4 decimals)?
Explanation / Answer
Ans:
a)standard error=sqrt(0.17*(1-0.17)/900)=0.0125
b)
z=0.02/0.0125=1.597
P(-1.597<=z<=1.597)=P(z<=1.597)-P(z<=-1.597)
=0.9449-0.0551=0.8897
c)
standard error=sqrt(0.17*0.83/1300)=0.0104
z=0.02/0.0104=1.92
P(-1.92<=z<=1.92)=P(z<=1.92)-P(z<=-1.92)
=0.9726-0.0274
=0.9451
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.