Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5.2.14-T Question Help A manufacturing company regularly conducts quality contro

ID: 3356347 • Letter: 5

Question

5.2.14-T Question Help A manufacturing company regularly conducts quality control checks at specified periods on the products it manufactures. Historically, the failure rate for LED light bulbs that the company manufactures is 4%. Suppose a random sample of 10 LED light bulbs is selected. Complete parts (a) through (d) below a. What is the probability that none of the LED light bulbs are defective? The probability that none of the LED light bulbs are defective is Type an integer or a decimal. Round to four decimal places as needed.)

Explanation / Answer

Probability that light bulbs are defective = 0.04

Probability that light bulb is not defective = 0.96.

Probability that none of the 10 light bulbs are defective = 0.9610 = 0.6648

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote