Sales personnel for Skillings Distributors submit weekly reports listing the cus
ID: 3355780 • Letter: S
Question
Sales personnel for Skillings Distributors submit weekly reports listing the customer contacts made during the week. A sample of 75 weekly reports showed a sample mean of 17.5 customer contacts per week. The sample standard deviation was 5.6. Provide 90% and 95% confidence intervals for the population mean number of weekly customer contacts for the sales personnel.
90% Confidence, to 2 decimals:
( , )
95% Confidence, to 2 decimals:
( , )
Sales personnel for Skillings Distributors submit weekly reports listing the customer contacts made during the week. A sample of 75 weekly reports showed a sample mean of 17.5 customer contacts per week. The sample standard deviation was 5.6. Provide 90% and 95% confidence intervals for the population mean number of weekly customer contacts for the sales personnel.
90% Confidence, to 2 decimals:
( , )
95% Confidence, to 2 decimals:
( , )
Explanation / Answer
Mean is 16.5 and s is 5.6 , thus standard error is s/sqrt(N)=5.6/sqrt(75)=0.6466
a) For 90% confidence the z value is 1.65 thus lower limit is mean-SE*z=16.5-0.6466*1.65=15.43 and upper limit is mean+SE*z=16.5+0.6466*1.65=17.57
b) For 95% confidence, the z value is 1.96 thus lower limit is mean-SE*z=16.5-0.6466*1.96=15.23 and upper limit is mean+SE*z=16.5+0.6466*1.96=17.77
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.