Suppose a movie starts at 5:00 p.m. and Lindsay, a customer who is always late,
ID: 3355225 • Letter: S
Question
Suppose a movie starts at 5:00 p.m. and Lindsay, a customer who is always late, arrives at the movie theater at a random time between 5:10 p.m. and 5:55 p.m. Lindsay's late arrival time, in minutes, represented by X, models a uniform distribution between 10 and 55 min. Determine the height of the uniform density curve. Provide your answer with precision to three decimal places. height = Calculate the probability that Lindsay is late by 30 min or less, P(X 5 30). Provide your answer with precision to three decimal places P(X 30) =Explanation / Answer
Height = (10+55)/2
= 32.5
So, height is 32.5
b)
P(X<=30)
= (30-10)/(55-10)
= 20/45
= 0.444
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.