Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Need help with this, please show work Suppose there is a 11.6% probability that

ID: 3355118 • Letter: N

Question

Need help with this, please show work

Suppose there is a 11.6% probability that a randomly selected person aged 25 years or older is a smoker. In addition, there is a 299% probability that a randomly selected person aged 25 years or older is female, given that he or she smokes. What is the probability that a randomly selected person aged 25 years or older is female and smokes? The probability that a randomly selected person aged 25 years or older is female and smokes is-(Round to three decimal places as needed.).

Explanation / Answer

P(Female | Smokes) = 0.299

P(Smoke) = 0.116

By the formula:

P(Female |Smokes) = P(Female and Smokes) / P(Smokes)

Hence,

P(Female and Smokes) = P(Female | Smokes) * P(Smoke)

P(Female and Smokes) = 0.299*0.116

P(Female and Smokes) = 0.035

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote